Polacy oficjalnymi rekordzistami Świata!

4 marca w National Indoor Arena w Birmingham podczas Halowych Mistrzostw Świata polska sztafeta w biegu 4x400 metrów dokonała niemożliwego. Drużyna w składzie Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina wygrała pozostawiając w tyle faworytów, czyli zespół Stanów Zjednoczonych. Brązowe medale zdobyli Belgowie.

Polacy oficjalnymi rekordzistami Świata!

Sam bieg miał niezwykle dramatyczny charakter. Zalewski zrobił swoje przekazując pałeczkę Omelce z drugiego miejsca. Ten lokatę utrzymał, tak samo jak przedostatni Krawczuk, który  cały czas czuł na plecach oddech zawodnika z Trynidadu i Tobago. Wtedy do akcji wkroczył Krzewina. Przez większość dystansu utrzymywał się w dość sporej odległości od prowadzącego Amerykanina, uciekając przed goniącymi go reprezentantami Trynidadu i Tobago oraz Belgiem. Nagle na ostatniej prostej ruszył jak natchniony rzucając na szalę wszystkie swoje siły i ku zaskoczeniu ekspertów, zawodników Stanów Zjednoczonych oraz wśród wiwatów polskich kibiców, jako pierwszy przeciął linię mety.

Szaloną radość ze zdobycia złotego medalu spotęgowała jeszcze wiadomość podana przez spikera zawodów, że polska sztafeta ustanowiła nowy rekord Świata. Wynik na świetlnej tablicy nie pozostawiał żadnych złudzeń. Czas 3:01,77 oznaczał, że nasza sztafeta jest najszybsza w historii. Dotychczasowy rekord Świata przed tym biegiem wynosił 3:02.13 i od 2014 roku należał do drużyny amerykańskiej. 

Zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych należało oficjalnie potwierdzić ten wynik. Nastąpiło to teraz, co oznacza, że polska drużyna jest oficjalnym posiadaczem rekordu świata w sztafecie na dystansie 4x400 metrów.


Dodane komentarze