13.03.2019
1

5 błędów popełnianych przy kupnie butów do biegania

Dobór odpowiedniego obuwia do biegania wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas zakupów!

5 błędów popełnianych przy kupnie butów do biegania

W trakcie biegania to stopa narażona jest na największe przeciążenia – właśnie dlatego wtedy każdy początkujący biegacz powinien wyposażyć się w odpowiednie buty do biegania. Podczas ich poszukiwań często zaczynają się jednak schody. Oto 5 błędów, które są najczęściej popełniane przy kupnie obuwia biegowego!

 1. Za mały rozmiar obuwia

  Wielu biegaczy kupuje zbyt małe buty do biegania – to jeden z najczęściej spotykanych błędów u początkujących. Zwykle wybór pada na ten rozmiar obuwia, który nosimy na co dzień. Jednak warto pamiętać, że w większości butów sportowych musimy go zawyżyć o jeden, a nawet o dwa rozmiary.

  Obuwie do biegania musi być nieco większe niż to przeznaczone do codziennego użytkowania. Wynika to z faktu, że podczas wysiłku fizycznego stopy zaczynają puchnąć i powiększają się w środku buta. Gdy obuwie będzie zbyt małe, rezultatem mogą być bolące palce, pęcherze, ogólny ból stóp, a nawet schodzenie paznokci!

  Gdy mierzymy buty do biegania, warto robić to w skarpetkach, w których zamierzamy trenować. Sportowe skarpetki są grubsze od tych, z których korzystamy na co dzień, dlatego warto mieć je przy sobie na zmianę podczas zakupów. But powinien mieć około 0,5-1 cm luzu.

 2. Niedopasowanie do ciężaru ciała

  Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że buty biegowe powinniśmy dopasować także do ciężaru swojego ciała. To szczególnie ważne dla osób, które mają wyższą wagę, ponieważ nacisk na stopy w trakcie biegu jest wtedy znacznie większy.

  Coraz więcej producentów stosuje obecnie oznaczenia pozwalające na dobór butów do ciężaru ciała. Poszukujmy wtedy oznaczeń typu 65+ czy 70+.

  Kupowanie obuwia dla lżejszych biegaczy może mieć kilka negatywnych skutków. Takie buty do biegania nie zapewniają optymalnej amortyzacji, a także ich żywotność będzie znacznie niższa – zużyją się i będą szybciej wymagały wymiany na nowe.

 3. Buty niedobrane do trasy

  Dobre buty do biegania powinniśmy dobrać również do tras, które najczęściej chcemy pokonywać.

  W związku z tym w sprzedaży możemy znaleźć takie ich typy jak buty startowe, treningowe, terenowe czy lekkoatletyczne. Różnią się one pomiędzy sobą typem podeszwy, stopniem amortyzacji, dodatkowymi elementami, na przykład obecnością kolców.

  Najwięcej biegaczy trenuje na twardych nawierzchniach, na przykład na kostce brukowej lub asfalcie. Wtedy należy wybrać buty biegowe o większym stopniu amortyzacji, na przykład z elementami żelowymi. Mają bardziej elastyczną, miękką podeszwę bez mocno zarysowanego bieżnika.

  Z kolei do biegów na miękkiej nawierzchni, na przykład w lesie, wybieramy obuwie biegowe o twardszej podeszwie z mniejszym stopniem amortyzacji, która dobrze chroni przed nierównościami, na przykład kamieniami i wystającymi korzeniami. Bieżnik podeszwy jest wtedy mocniej zarysowany, by dać większą przyczepność.

 4. Kupowanie butów pierwszych z brzegu

  Wielu początkujących biegaczy nie zagłębia się w tajniki doboru odpowiedniego obuwia biegowego i decyduje się na trenowanie w byle jakich butach sportowych.

  Jednak dobre buty do biegania to podstawa i nie warto z nich rezygnować. Treningi mogą być wtedy nie tylko bardziej męczące, ale również zwiększają ryzyko kontuzji.

  Gdy nie wiadomo, jakie obuwie do biegania wybrać, warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie – pracownikami sklepów z wyposażeniem tego rodzaju.

 5. Nowe buty bezpośrednio przed ważnym startem

  To błąd popełniany nie tylko przez początkujących, ale i bardziej doświadczonych biegaczy. Kupowanie nowych butów do biegania od razu przed startem w ważnych zawodach to proszenie się o kłopoty!

  Także takie buty trzeba „rozchodzić”, aby dobrze się dopasowały i stopa się do nich przyzwyczaiła. Zatem o starcie w nowych butach warto pomyśleć dopiero po paru kilometrach treningu.

  Jeśli także poszukujesz dobrego obuwia do biegania, możesz sprawdzić je już teraz w sklepie internetowym Dobiegania.pl. To właśnie tam na kupujących czeka pełna gama markowych modeli. Sklep zapewnia darmową wysyłkę od 199 złotych, a także daje aż 30 dni na zwrot i wymianę. W przypadku wymiany sklep pokrywa koszt wysyłki nowej pary butów do klienta.

Z dostępnymi modelami butów biegowych dla mężczyzn można zapoznać się pod adresem: https://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html.

Zatem dobranie idealnych butów do biegania powinno przede wszystkim polegać na dopasowaniu ich do swoich potrzeb i oczekiwań – każdy jest inny, dlatego każdy powinien mieć inną, perfekcyjną dla siebie parę!

 

Dodane komentarze

Jeśli chodzi o ciężar ciała... Dla osób z nadwagą zbawienne będą buty z amortyzacją. Oznaczenia, o których piszesz nie są zbyt popularne - albo mam pecha i się z nimi jeszcze nie spotkałam. ;) Chodzi o zabezpieczenie stóp przed szkodliwymi przeciążeniami, szczególnie zanim (jako początkujący biegacze) wyrobią sobie technikę lądowania na śródstopiu. Pięta, na której najczęściej opierają stopę podczas stawiania kroków, nie jest obdarzona naturalną amortyzacją, dlatego zanim nauczą się biegać w bezpieczny sposób, odpowiednie obuwie może zapobiec bolesnym kontuzjom. Nie tak dawno pisaliśmy o tym na naszym blogu. https://sklepiguana.pl/blog/buty-biegania-amortyzacja/
Odpowiedz