09.11.2018
0

Pulsometr - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przed treningiem wiele osób sięga nie tylko po odżywki przedtreningowe, ale również zakłada pulsometr w celu monitorowania formy i optymalizowania treningu. Za pomocą tego niewielkiego urządzenia możliwe jest kontrolowanie na bieżąco swoich osiągnięć i kondycji oraz dopracowanie planu treningowego. Pulsometry cieszą się największą popularnością wśród biegaczy i kolarzy, ale tak naprawdę to każdy może czerpać szereg korzyści płynących ze stosowania tego typu urządzenia. Dlaczego warto zainwestować w pulsometr i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Pulsometr - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakop pulsometru. Wyróżnia się trzy podstawowe podziały ze względu na typy biegaczy – pulsometry dla początkujących amatorów, zaawansowanych amatorów i dla profesjonalistów. W zależności od grupy urządzenia te będą różnić się od siebie ilością badanych paramentów, jakością ich wykonywania oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Chociaż dla początkującego biegacza zakup pulsometru nie jest koniecznością, to jednak w przypadku chęci analizowania swoich treningów warto się w takowe urządzenie wyposażyć. Na początek wystarczy tańszy model, czyli podstawowa wersja pulsometru. Wbrew pozorom urządzenie to zwykle samo nie mierzy tętna podczas aktywności fizycznej, ale zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebny jest również czujnik tętna na klatkę piersiową. Trzeba zatem sprawdzić, czy jest on dołączony w zestawie z pulsometrem. Taki czujnik należy umieścić na klatce piersiowych, po czym rozpocząć transmisję danych. Oczywiście są na rynku także modele niewymagające umieszczania na ciele żadnych dodatkowych sensorów dzięki wbudowanej technologii optycznej LED. Zebrane przez pulsometr dane są przekazywane do aplikacji treningowej, która pozwala na ich analizowanie i optymalizowanie swoich planów treningowych w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.


Na jaki pulsometr się zdecydować?

Pulsometry klasyczne są dwuczęściowe i składają się z czujnika mocowanego na klatkę piersiowej i zegarka, z którym sensor jest bezprzewodowo skomunikowany. Warto wiedzieć, że dwuczęściowe pulsometry zapewniają najdokładniejsze pomiary, dlatego też w przypadku profesjonalnych biegaczy warto zdecydować się właśnie na ich zakup. Są także pulsometry jednoczęściowe, które są bardziej kompaktowe i nowocześniejsze, ale ich funkcjonalność jest słabsza niż modeli klasycznych. Bardzo ważne jest jednak zwrócenie uwagi nie na wygląd urządzenia, ale na jego funkcje. Pomiar tętna to podstawa, ale do prowadzenia treningów konieczna jest także funkcja ustalania maksymalnego tętna i możliwość wprowadzenia minimalnego tętna. Kontrolowanie treningu ułatwiają również sygnalizacje dźwiękowe, które informują o przekroczeniu maksymalnego czy też minimalnego poziomu tętna. Jeśli chodzi zaś o dodatkowe funkcje, to mile widziany jest oczywiście licznik spalonych kalorii. Jest to bardzo pomocne w przypadku osób pracujących nad swoją sylwetką i chcących dostosować intensywność swoich ćwiczeń do określonych celów treningowych. Przydatny może okazać się także stoper i wskaźnik zużycia baterii. Warto również zwrócić uwagę na to, czy pulsometr został wyposażony w funkcję GPS. Dzięki temu bowiem możliwe będzie dokładne prześledzenie swojej trasy i obliczenie dystansu. Ponadto pulsometr dla biegaczy powinien być odporny na wilgotność i pył.


Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem sportowym i turystycznym - sport-shop.pl
 

Dodane komentarze