02.05.2018
1

Zegarek dla biegacza - na co zwrócić uwagę?

W pewnym momencie zwykły jogging przestaje już wystarczać. Zaczynamy biegać dłużej, szybciej i chcemy mieć większe rozeznanie dotyczące własnych osiągów oraz możliwości. Po prostu zależy nam na kontrolowaniu swoich poszczególnych jednostek treningowych. Bo właśnie zaczynamy trenować, a nie tylko rekreacyjnie biegać. Zresztą nawet stosując jogging warto wiedzieć ile właśnie kilometrów pokonaliśmy, jak reaguje na wysiłek nasze serce oraz w jakim tempie aktualnie biegniemy. Jeśli takie tematy zaczynają nas nurtować, to znaczy, że nadszedł już czas, aby zaopatrzyć się w odpowiedni zegarek przystosowany dla biegaczy.

Zegarek dla biegacza - na co zwrócić uwagę?

GPS podczas biegania


Zazwyczaj osoby, które zaczynają trenować z myślą o przyszłych startach w zawodach skupiają się na tym, żeby kupić sprzęt, który będzie pokazywał im pokonaną odległość, czas, a przede wszystkim tempo biegu. Do tego potrzebny jest zegarek z tzw. GPS, czyli systemem nawigacji satelitarnej Global Positioning System - Navigation Signal Timing and Ranging. Warto zwrócić uwagę na opcje wyboru tempa aktualnego, a także ostatniego kilometra oraz średniego przez cały dystans jaki pokonujemy. To pozwoli nam dokładnie orientować się, czy wykonujemy założenia przedtreningowe lub przedstartowe dotyczące prędkości. 


Przed zakupem warto też zapoznać się z opiniami innych biegaczy ile czasu potrzebuje dany  model na złapanie sygnału z satelity oraz czy warunki pogodowe jak np. zachmurzenie bardzo to utrudniają.  
Opcje w zegarku dla biegacza


Dobrze jest zastanowić się co w danym momencie chcemy widzieć na ekranie. Niektóre monitory pokazują nawet do pięciu parametrów, inne mniej. Warto więc wybrać taki, który w tym zakresie będzie spełniał nasze potrzeby bez konieczności zmieniania ekranów, zwłaszcza podczas szybkiego i wyczerpującego biegu. W niektórych zegarkach opcje można wprowadzić ręcznie korzystając z przycisków na sprzęcie, a w innych tylko za pomocą aplikacji, którą trzeba wgrać do komputera. W tym ostatnim przypadku na wprowadzenie nowych danych za każdym razem trzeba łączyć się z zegarkiem. 


Obsługa sprzętu, czyli włączanie i wyłączanie może odbywać się za pomocą wciskania odpowiednich przycisków umieszczonych po bokach sprzętu, jak też poprzez dotykanie palcem ekranu zegarka. Opcja dotykowa, to często duże ułatwienie.       
Pulsometr podczas biegu


Niektóre osoby nie potrzebują całej palety opcji. Im do biegania np. w przypadku joggingu wystarczy tylko monitorowanie bicia własnego serca. Mogą więc kupić wyłącznie sam pulsometr. Mierzenie pulsu może odbywać się za pomocą paska zakładanego na wysokości piersi lub też z wbudowanego w zegarek pomiaru tętna na nadgarstku. Ta druga opcja jednak nie jest tak dokładna jak pierwsza, chociaż to zależy od danego modelu. 
Dodatkowe możliwości w zegarku biegacza


Nowoczesne zegarki dla biegaczy dają wiele możliwości swoim użytkownikom. Można w nich ustawić opcje treningu interwałowego, kadencję biegu, metronom, czyli biec w odpowiednim rytmie oraz trenować z wirtualnym partnerem, który w razie nietrzymania właściwego tempa natychmiast nas o tym poinformuje. Są zegarki, w których znajdują się opcje wysokości terenu (przydatne w górach), barometru, temperatury, dziennej aktywności, spalanych kalorii oraz historii naszych treningów. Możemy także przestawić urządzenia na inną aktywność np. pływanie, marsz, triathlon itp. Ci, którzy lubią korzystać z uroków wody powinni wybrać taki model, który jest wodoszczelny, a przeważnie teraz większość jest takich. Niektóre zegarki mają też możliwość korzystania z map danego terenu. Pokazują, gdzie dokładnie jesteśmy i pozwalają wyznaczyć trasę biegu, co jest pomocne zwłaszcza podczas ultramaratonów. Są i takie, które pozwalają na połączenie z telefonem. Możemy więc odczytywać wiadomości, powiadomienia z portali społecznościowych, a nawet odbierać e-maile. 
Zegarki dla biegaczy - Do wyboru, do koloru


Modeli na rynku jest wiele. Kobieta może sobie wybrać mały, zgrabny i w dowolnym kolorze, a mężczyzna znajdzie coś klasycznego i w swoim stylu. Warto przy zakupie zwrócić też uwagę na wielkość liter na wyświetlaczu, zwłaszcza przy słabszym wzroku użytkownika. Zegarki można też używać po zmierzchu, gdyż maja opcję podświetlenia ekranu monitora. Osoby, które planują starty w ultramaratonach i biegają po kilkanaście godzin powinny zwrócić uwagę na czas działania baterii. 
Przy zakupie zegarka do biegania warto przymierzać się do takiego, który będzie spełniał nasze wymagania. Jeśli będziemy chcieli skorzystać tylko z kilku opcji, to po co przepłacać za ,,wypasiony", ale drogi sprzęt? Ma być przede wszystkim praktyczny, czyli dostosowany do naszych potrzeb, wygodny i łatwy w obsłudze. Z przemyślanego i dobrego wyboru będziemy zadowoleni, co zapewni nam komfort i satysfakcję z dokonanego zakupu i pozwoli cieszyć się zegarkiem nawet przez kilka lat. 

Dodane komentarze

Ja jakiś czas temu bardzo chciałem mieć zegarek z wieloma funkcjami i jak już go miałem okazało się że większość funkcji jest bez sensu i nie ma praktycznego zastosowania. Kupiłem to i żałuję https://infomiasto.eu/zegarek-cyfrowy-casio-w-753-opinia-i-test/ jak w opisie te funkcje to jedna wielka lipa, nie dajcie się na nie nabierać.
Odpowiedz