Biegaj! Poprawiasz swoją inteligencję

Osoby systematycznie trenujące bieganie różnią się od pozostałych. Są bardziej energiczne, sprawniejsze i mają więcej sił witalnych. Jednak nie tylko lepsza kondycja fizyczna wyróżnia takich ludzi spośród innych. Są też bardziej uśmiechnięci, pewniejsi siebie i zwyczajnie poprawia się ich inteligencja. Wiadomo przecież, że w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Biegaj! Poprawiasz swoją inteligencję

Dotlenić mózg

Ludzki mózg potrzebuje być odpowiednio aktywowany. Wpływa na to tlen. Dzięki niemu mózg sprawniej funkcjonuje. Dlatego bardzo ważną kwestią jest trening biegowy na świeżym powietrzu. W takim wypadku krew krąży szybciej dostarczając tlen do wszystkich narządów naszego ciała w tym także do mózgu. Kiedy przebywamy w pomieszczeniu, mamy mało ruchu i prowadzimy nieaktywny tryb życia, wtedy obniżamy poziom funkcjonowania mózgu. Stajemy się ospali, apatyczni, a nasz umysł mniej sprawny. 


Uaktywnienie mózgu

W czasopismie The Journal of Strength and Conditioning Research ukazał się artykuł, w którym opisano badanie przeprowadzone na biegaczach stosujących treningi interwałowe. Po 7 tygodniach ćwiczeń zawodnicy ci wykazywali większą zdolność do aktualizowania zdobytej oraz posiadanej już wiedzy. Potrafili szybciej i precyzyjniej dostrzec zależności pomiędzy różnymi procesami. Zadania jakie przed nimi postawiono wykonywali łatwiej i bez większych trudności. Naukowcy stwierdzili, że po prostu ci biegacze poprawili swoją elastyczność poznawczą.


Spokojne myślenie

Podczas długiego wybiegania zaczynamy odczuwać euforię. Związane to jest z uwalnianiem się endorfin nazywanych hormonami szczęścia. Szybki bieg pozwala na uaktywnienie endokanaboidów, czyli europrzekaźników, które powodują działania podobne do tych pojawiających się przy stanach narkotycznych. Tak więc uczucie szczęścia i błogości wpływa na uspokojenie i w rezultacie efektywniejszą pracę mózgu. Nie jesteśmy ,,zawaleni" niepotrzebnymi myślami. Radzenia sobie ze stresem powoduje, że nasz umysł staje się bardziej ,,otwarty" na nowe przemyślenia i doznania. Po prostu może wtedy lepiej pracować.


Lepsza pamięć

Systematyczny trening biegowy powoduje, że nasz mózg nie starzeje się zbyt szybko. Dzięki intensywnemu wysiłkowi należycie funkcjonuje. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób starszych. Bieganie jest więc świetną formą aktywności ruchowej dla ludzi po czterdziestym roku życia. Taki trening wpływa na lepszą pamięć, przyswajanie wiedzy, efektywniejsze poznawanie otoczenia. Lepiej przetwarzamy i grupujemy dane informacje, jakie dochodzą do nas z otaczającego świata. Timothy Bussey, naukowiec z Uniwersytetu w Cambridge, zajmujący się neurologią behawioralną na podstawie wieloletnich badań stwierdził, że ćwiczenia, w tym także bieganie, powoduje znaczny wzrost nowych komórek w mózgu. Dzięki funkcjonuje on o wiele efektywniej i dłużej niż u innych osób.


Kreatywne myślenie

W trakcie biegu wytwarzane są związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Jednym z nich jest dopamina, która ma wpływ na procesy poznawcze. Kolejny to noradrenalina powodująca efektywniejszą pracę mózgu, zwłaszcza podczas stresu i sytuacji zagrożenia. Natomiast w procesach tworzenia tzw. śladu pamięciowego bierze udział glutaminian. Systematyczne bieganie powoduje, że poprawia się zdolność kojarzenia faktów oraz radzenia sobie z zadaniami problemowymi. Dana osoba łatwiej może się skupić i skoncentrować na wykonanym zadaniu. Neuroprzekaźniki pobudzone podczas intensywnego treningu powodują, że w naszym mózgu, aż wrze od myśli, pomysłów i planów. Łatwiej wtedy jest rozwiązać zadanie matematyczne, logiczne, czy jakąś zagadkę.

Z bieganiem tak jak i każdą inną dziedziną naszej aktywności życiowej nie należy przesadzać. Jeśli tak się stanie, to zamiast dobrego zdrowia i świetnej kondycji doprowadzimy nasz organizm do przetrenowania i wyczerpania. Wysiłek powinien być stopniowany, chociaż dość intensywny. Wtedy nasz mózg będzie pracował na właściwym poziomie przez wiele lat. Zatem warto biegać, bo to nie tylko poprawia naszą kondycję fizyczną organizmu, ale również wpływa pozytywnie na naszą inteligencję.  

 

Dodane komentarze