01.04.2019
0

Bieganie dla przyjemności

Na co dzień jesteśmy zajęci różnymi sprawami. Mamy wiele zajęć, obowiązków, problemów, zmartwień i zadań do wykonania. Na chwilę relaksu czekamy z utęsknieniem. Staramy się wtedy odprężyć i odpocząć, ale często świat przypomina nam o sowim istnieniu. Dzieci marudzą, a odłożone na później sprawy wymagają natychmiastowego załatwienia. Chciałoby się rzucić to wszystko i gdzieś uciec. Chociaż na moment. Najlepiej byłoby na chwilę zapomnieć o wszystkim i bez zwłoki pobiec przed siebie.

Bieganie dla przyjemności

Bez planu

Biegaczem jest ten, kto po prostu biegnie. Można przemierzać wiele kilometrów bez reżimu treningowego i mierzenia tempa. Ta całkowicie spontanicznie. Po prostu wychodzisz z domu i zaczynasz biec. Jeśli chcesz to przyspieszasz, jak się zmęczysz zwalniasz. Nie trzymasz się zasad i metod treningowych, tylko cieszysz się wolnością i chwilową swobodą. 

Gdzie nogi poniosą

Spontaniczny bieg jest jak podróż w nieznane bez biletu i wyznaczonego celu. Jeśli chcesz, to skręcasz nagle w jakąś boczną ścieżkę, bo właśnie zafascynował cię widok wyłaniającego się zza pagórka wzniesienia, majaczący w oddali las lub połyskująca w blasku słońca tafla jeziora. Chcesz to zobaczyć, poczuć, może nawet dotknąć. Czujesz tę wolność i to że możesz wszystko. W takich chwilach jesteś niezniszczalny. 

Sam na sam z myślami

Podczas biegu bardzo dobrze się myśli, mimo nawet dużego wysiłku. Kolejne pomysły układają się w logiczną całość, a wiele spraw, które wcześniej wydawały się nie do rozwiązania, teraz jakoś tak same się rozwikłują. Ktoś powie, że to wyniki uwolnionych endorfin. Ty jednak nie przejmujesz się naukowych podejściem i nazewnictwem. Czujesz wolność, radość, nawet szczęście. Po prostu cieszysz się bieganiem. 

Unosić się nad ziemią

Kiedy pozwolisz sobie na chwilę szaleństwa i ,,puścisz" nogi, to czujesz, że fruniesz. Wiatr rozwiewa ci włosy i ściga się z tobą. Dla takich chwil wiesz, że warto było zwlec się z kanapy, odstawić na półkę pilot od telewizora, nie sprawdzać co nowego na portalach społecznościowych i wyjść z domu. Ty po prostu fruniesz! Nie ma żadnej drogi i przeszkody, której nie można pokonać. Pędzisz przed siebie i chłoniesz świat wokół. 

Ulegać chwili 

Plan treningowy wymusza na nas dyscyplinę. Trzeba wykonać tę robotę, bo przecież czekają cię zawody, podczas których masz za zadanie pobić kolejną ,,życiówkę". Jeśli biegasz spontanicznie, to reagujesz zgonie ze swoim samopoczuciem. Gdy nie masz ochoty, to odpuszczasz bieganie. Czujesz niechęć do wysiłku, więc się do niego nie zmuszasz. Następnego dnia, gdy ci czegoś brakuje, zakładasz buty i czym prędzej ruszasz na trasę. Masz wielką potrzebę pobiegania. ,,Lecisz" i czujesz że żyjesz. Ulegasz chwili i oddychasz pełną piersią. Robisz to, bo chcesz, a nie musisz. Pełen ,,spontan".

Dać się ponieść nogom   

Bieganie dla przyjemności pozwala nam mieć ciągle uśmiech na ustach. Kiedy mamy dość monotonnego ,,klepania" kilometrów, to przyspieszamy. Po prostu nasze ciało tego potrzebuje. Czujemy wtedy nagły przypływa energii. Przed chwilą prawie przysypialiśmy, a mocny zryw znów pobudził nas do życia. Świadomość, że możemy pobiec szybko dodaje wiary w siebie i symbolicznych skrzydeł. Znów czujemy wolność. Przy zadyszce zwalniamy, żeby uspokoić oddech i dać odpocząć mięśniom, a potem znów pędzimy ile sił w płucach. To jest genialne uczucie! Fruwamy!

Start bez ,,napinki"

Zawody są świetnym pretekstem do spotkania ze znajomymi biegaczami. Wcale nie musimy przecież dążyć do kolejnego rekordu życiowego i sprawdzenia się z innymi. Warto czasami odpuścić sportową konfrontację i celebrować cały bieg. Dla przyjemności. Można wtedy podczas biegu porozmawiać z innymi, pośmiać się, pomachać radośnie kibicom. Treningowy start w zawodach pozwoli nam się wyluzować, rozprężyć, a jednocześnie poczuć biegową atmosferę. Same plusy!

Cele nadrzędne

Amatorskie bieganie pozwala zachować dobrą formę, zrzucić zbędne kilogramy, a co też bardzo istotne zapewnia nam chwile tylko dla siebie. Taka samotność długodystansowca pozwala… zdystansować się do problemów, czekających wyzwań dnia codziennego oraz daje odpocząć umysłowi. Przebywanie na powietrzu działa kojąco na organizm, dostarcza sporego zastrzyku energii oraz wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Bieganie dla przyjemności jest genialne!

 

Dodane komentarze