25.03.2019
0

Bieganie z pulsometrem - czyli jak biegać na tętno?

Najczęściej podczas trening staramy się biec tak, żeby utrzymać dane tempo. To czasami jednak może być dość trudne, ze względu np. na teren po którym się poruszamy. Raz będziemy musieli podbiec pod stromy szczyt, a następnie z niego zbiec. Utrzymanie zakładanego tempa w tych warunkach będzie kosztować nas więcej sił niż bieganie po płaskim terenie. Dlatego alternatywą jest bieganie z pulsometrem i sugerowanie się tętnem.

Bieganie z pulsometrem - czyli jak biegać na tętno?

Pełna kontrola

Można biegać z samym pulsometrem, ale nie będziemy wiedzieli jaki dystans pokonaliśmy, w jakim czasie i tempie. Lepiej jest więc zaopatrzyć się w zegarek, który posiada system GPS i do tego jeszcze monitoruje pracę naszego serca. W ten sposób podczas biegu będziemy mieli pełen obraz naszych osiągów. Najczęściej do monitorowania tętna służą specjalne paski z czujnikami, które umocowuje się wokół klatki piersiowej, ale są też zegarki, które mierzą puls bezpośrednio z nadgarstka. 

Ustalenie zakresów

Ważne jest, abyśmy poznali swoje tętno maksymalne (Tmax). Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy i dość prymitywny, który obarczony jest dużym błędem polega na tym, że od liczby 220 odejmujemy swój wiek. Drugi sposób to skorzystanie z wzoru opracowanego przez utytułowaną triathlionistkę Sally Edwards. Tętno maksymalne dla kobiet: = 210 - (0,5 x wiek w latach) - (0,022 x masa ciała w kilogramach). Tętno maksymalne dla mężczyzn = 210 - (0,5 x wiek w latach) - (0,022 x masa ciała w kilogramach) + 4. 


Po dokonaniu obliczeń będziemy mieli wiedzę na temat naszych możliwości. Podczas treningu łatwiej wtedy monitorować, w jakich momentach i przy jakim ukształtowaniu terenu oraz prędkości nasze serce zaczyna bić mocniej.

Oczywiście najlepszym sposobem jest wykonanie testu wydolnościowego w profesjonalnym laboratorium. Dzięki niemu dowiemy się jaka jest nasza wydolność tlenowa, a także HR max, czyli maksymalne tętno minutowe. Specjaliści określą nam zakresy tętna i tempa biegu dla poszczególnych intensywności wysiłku. Mówiąc prościej, będziemy wiedzieli w jakim tętnie  mamy wykonywać treningi biegu spokojnego, progowego, a także interwałowego. 

Treningi

Kiedy mamy już ustalone nasze tętno maksymalne oraz poszczególne zakresy wysiłkowe, wtedy łatwiej będzie nam monitorować nasze zmęczenie. Zbyt wysoki puls podczas danego biegu oznacza, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na taki wysiłek. Być może wraz z kolejnymi treningami uda nam się przesunąć ten próg. Bieganie z pulsometrem daje nam możliwość kontrolowania tego w jakim stanie jest nasz organizm i czy nie przesadziliśmy z prędkością. Poza tym dzięki porównywaniu tętna z tempem biegu, dostaniemy błyskawiczną informację o naszych postępach. 

Świadomość możliwości

Sugerowanie się samym tempem nie daje nam pełnej wiedzy na temat tego co dzieje się z naszym organizmem w danej chwili. Czujemy tylko coraz większe zmęczenie, a wraz z nim niepokój ile jeszcze jesteśmy w stanie wytrzymać. Bieganie na tętno pozwala nam ,,odciążyć" głowę, bo na bieżąco otrzymujemy informacje na temat stanu naszego organizmu. Wiemy ile jeszcze możemy wytrzymać i jak długo. Dzięki temu nie stresujemy się, jesteśmy spokojniejsi i łatwiej psychicznie znosimy trudy biegu. 

Mając wiedzę na temat naszych zakresów wysiłkowych możemy precyzyjnie zaplanować treningi. Nie działamy wtedy po omacku. Nie narzucamy sobie zbyt dużego tempa, jak też nie biegniemy zbyt wolno. Łatwiej też będzie się przygotować do konkretnych zawodów. 

To warto wiedzieć

  • Biegając z pulsometrem dobrze jest zwracać uwagę na nagłe skoki tętna, jego stabilizację oraz jak zmienia się ten parametr podczas przyspieszeń, nagłych zrywów, zwolnienia oraz biegu tym samym tempem. 
  • Podczas np. długiego wybiegania mimo utrzymywania tego samego tempa, tętno zaczyna powoli wzrastać. Nie oznacza, to zawsze że dzieje się coś niedobrego. To naturalne zjawisko.
  • Bieganie z pulsometrem daje nam możliwość monitorowania reakcji naszego serca na zwiększony wysiłek. 
  • Przy wysokim tętnie samopoczucie biegacza może być komfortowe. To często zależy od wytrenowania zawodnika. 
  • Trening z pulsometrem daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Rosnące tętno często zależy od ciśnienia atmosferycznego, naszego aktualnego nastroju, temperatury, zmęczenia organizmu nie związanego z bieganiem, a także brakiem odpowiedniej ilości snu. Dlatego jeśli niepokoimy się wysokim pulsem podczas treningu, to zwróćmy uwagę również na te kwestie. 
  • Planując konkretny trening tempowy musimy uwzględnić to, że z każdą minutą będzie następowało zmęczenie organizmu, dlatego tętno może rosnąć. Jeśli przy jego wzroście będziemy zwalniać, to nie wykonamy efektywnie swojego planu. 


 

Dodane komentarze