Czy posiadanie e-trenera ma sens?

Amatorzy mający zamiar podnieść swoje umiejętności oraz poprawić rekordy życiowe na danym dystansie, często korzystają z pomocy trenerów. To jest też dodatkowa motywacja do wykonania danego ćwiczenia, bo samemu czasami po prostu się nie chce. Tylko, że taki trener często bywa wirtualny tzn. kontaktuje się z zawodnikiem drogą internetową. Czy jest to właściwa forma współpracy? Konsultacje odbywają się zazwyczaj mailowo, ale również możliwa jest rozmowa telefoniczna. Ceny takich usług są różne i wahają się od 100 do nawet 400 zł.

Czy posiadanie e-trenera ma sens?

Przy wyborze e-trenera warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie trenerskie. To zawodnicze też jest istotne, jednak ważniejsza jest nie tyle kariera sportowa danego instruktora, co jego umiejętność przekazywania wiedzy. Warto więc sprawdzić czy podopieczni takiego trenera osiągają progres wynikowy, jak często dotykają ich kontuzje,  czy trener interesuje się ich menu, oraz czy uwzględnia ich wiek podczas ustalania obciążeń wysiłkowych? 

To istotne kwestie, bo przecież e-trener nas nie widzi podczas biegu. Jak więc ustali, czy posiadamy prawidłową technikę? W jaki sposób wyeliminuje błędy, które w dalszej perspektywie mogą prowadzić do dolegliwości i kontuzji? Oczywiście samemu można zaczerpnąć informacje z wielu publikacji na temat prawidłowego wykonywania skipów, podbiegów, czy innych ćwiczeń. O technice biegowej dowiemy się z filmów zamieszczanych w Internecie. Jednak, gdy wychodzimy pobiegać, to przecież sami się nie widzimy. Dlatego ważne jest, żeby trener był obok nas i pokazał nam dokładnie jak wykonać dany element biegowego abecadła. Wirtualny instruktor tego nam nie da. 

Fizyczna obecność trenera bardzo pomaga. Mobilizuje nas do tego, żeby wejść na dane tempo lub wykonać inne założenia. Czasami też zdarza się, że nasz coach temperuje nasze zapędy, żebyśmy nie biegli zbyt szybko. Dzięki temu wykonujemy dokładnie jego zalecenia. Po prostu czasami dobrze jest czuć nad sobą symboliczny bat. Wirtualny trener tego nam nie da. 


W ostatnim czasie nastąpił wysyp trenerów biegania. Niektórzy z nich nie mają nawet ,,papierów" instruktorskich. Po prostu bazują na swoim doświadczeniu zawodniczym i tym, że wielokrotnie stawali na podium mistrzostw kraju. Nadal czynnie uprawiają bieganie i to z sukcesami. Jednak warto sprawdzić, czy taki e-trener ma odpowiednią wiedzę medyczną. Jeśli jego podopieczni borykają się często z kontuzjami, bo on skupia się tylko na samym treningu biegowym i ogólnej rozgrzewce, to po co nam taki coach? Chcemy przecież startować w dobrym zdrowiu, a nie ciągle się rehabilitować po mocniejszych przeciążeniach treningowych.       

Wnioski:

  • E-trener nie widząc Cię podczas treningu nie wyeliminuje twoich błędów technicznych.
  • Jeśli nie poprawisz techniki, to możesz narazić się na dolegliwości i kontuzje.
  • E-trener nie zapewni ci natychmiastowej pomocy na treningu. Nie skoryguje intensywności widząc, że masz słabszy dzień. 
  • E-trener jest na pewno lepszym rozwiązaniem, niż korzystanie z ogólnych planów treningowych nie dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
  • Warto sprawdzić opinie aktualnych i byłych zawodników o danym trenerze pod względem:  częstotliwości występowania u nich kontuzji i poprawy techniki biegowej.  
  • E-trener przed podjęciem współpracy powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad nie tylko na temat naszych osiągnięć i dotychczasowego treningu, ale również diety, samopoczucia, wieku itp. Analiza musi być dokładna. 
  • Po nawiązaniu współpracy ze względu na brak kontaktu osobistego, trzeba informować e-trenera szczegółowo o swoim samopoczuciu w trakcie, jak i po treningu.
  • Zaletą kontaktów z e-trenerem jest to, że będziemy dokładniej analizować własne samopoczucie zapisując wszelkie odczucia i spostrzeżenia. Do takich notatek będzie można potem wrócić i na ich podstawie wyciągać wnioski. 
  • Zaletą posiadania e-trenera jest to, że na treningi nie trzeba przychodzić w konkretne miejsce (stadion, park), by widzieć się z trenerem, przez co oszczędzamy na czasie. 
  • Brak obecności fizycznej trenera może prowadzić do odpuszczania treningów lub niedokładnego wykonywania poleceń. Na zawodach możemy czuć się osamotnieni. 


Przed podjęciem współpracy z e-trenerem warto dokładnie sobie to przemyśleć. Świadomość zalet i wad takiego kroku przygotuje nas na różne niespodzianki. Podjęta decyzja będzie później miał swoje konsekwencje, na które musimy być gotowi. Dlatego sami musimy podjąć decyzję, czy w naszym konkretnym przypadku posiadanie e-trenera ma sens.

 

Dodane komentarze