Czym jest test Coopera?

Test Coopera to próba wytrzymałościowa przeznaczona przede wszystkim dla sportowców. Został pierwotnie opracowany dla potrzeb armii amerykańskiej przez lekarza Cennetha H. Coopera, skąd wywodzi się nazwa testu i polega na dwunastominutowym nieprzerwanym biegu. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest bardzo prosty w przeprowadzeniu, można go przeprowadzać grupowo, bezpieczny, z możliwością powtarzania.

Czym jest test Coopera?

Wynik testu Coopera to maksymalna wydolność tlenowa, która wprost definiuje kondycję fizyczną osoby objętej testem, oczywiście przy wzięciu pod uwagę wieku i płci. Wyniki określa się na podstawie opracowanych i dostępnych tablic Coopera.


Przystępując do testu Coopera należy porządnie się rozgrzać, ale również należy włączyć psychikę, warto być dobrze zmotywowanym i skoncentrowanym. Po rozgrzewce można rozpocząć bieg pamiętając, by nie rozpoczynać go zbyt szybko, bo bieg jest długi i musimy zachować siły do końca testu. Umiejętne rozplanowanie biegu pod względem wytrzymałościowym to główne zadanie. Zwykle specjaliści sugerują rozpoczęcie spokojne biegu, a maksymalne przyspieszenie wykorzystujące maksimum sił należy wykonać dopiero w końcówce. W trakcie testowego biegu, jeśli zabraknie nam sił można z biegu przejść na marsz, by chwilę odpocząć, odzyskać siły i wznowić bieg. Oczywiście w trakcie biegu należy wykorzystać pełny zasób sił, tak by wynik odpowiadał wydolności osoby wykonującej test.


Wynik po 12 minutach odczytujemy z tablic biorąc pod uwagę odległość jaka została przez ten czas pokonana. Test Coopera ma jednak swoje wady, okazuje się bowiem, że nie każda osoba w takich warunkach może wykazać się pełnią swoich tlenowych możliwości. Na przykład pływak te możliwości osiągnie bez problemu na basenie, a biegając już niekoniecznie. Podobnie może być z kajakarzem czy kolarzem, nie ulega wątpliwości, że jest to doskonały test dla biegaczy. No i oczywiście wynik testu Coopera nie jest do końca jednoznaczny, gdyż na wyniki sportowca ma wpływ wiele czynników, a nie tylko jak w tym przypadku ogólna kondycja. Mimo to warto zauważyć, że test Coopera ma więcej zalet niż wad, dlatego pewnie stosowany jest do dziś i wciąż popularny.

 

Dodane komentarze