20.03.2018
0

Entuzjazm biegowgo świeżaka

To bardzo inspirujące zmieniać coś w swoim życiu. Wszystko jest nowe, odkrywcze, trochę tajemnicze i niesamowicie pociągające. Oczami wyobraźni widzimy same korzyści ze zmian, które wprowadzamy w naszym życiu. Tak jest też z rozpoczęciem biegowej przygody. To przygoda, bo napotykamy na nowe sytuacje, doznajemy uczuć, których wcześniej nie znaliśmy, a oprócz zmęczenia po treningu pojawia się także dziwna euforia.

Entuzjazm biegowgo świeżaka

Być biegaczem

Rzucamy się w biegowy wir z wielkim entuzjazmem i rozpalonymi nadziejami. Inni robią non stop postępy i my też tak chcemy. Łatwo ulegamy temu entuzjazmowi, bo patrząc na roześmiane twarze, szczupłe sylwetki i kolorowe stroje mamy ochotę należeć do tego świata. Wystarczy tylko założyć buty, koszulkę, spodenki i możesz napierać! Po pierwszych metrach fruwasz, potem nieco zwalniasz ciężko dysząc, ale się nie przejmujesz. Z każdym kolejnym treningiem kondycja rośnie, tak samo jak twój entuzjazm. 


Sprzęt 

Wciągnąłeś się w treningi i czytasz fachowe artykuły w Internecie. Zapisujesz się do grup biegowych i podpytujesz bardziej doświadczonych biegaczy o różne kwestie. Dowiadujesz się w jakiej odzieży biegać o danej porze roku, jakie nosić buty i kupujesz zegarek z GPS-esem. Przecież musisz wiedzieć ile kilometrów przebiegłeś i w jakim tempie. Bez tego nie przygotujesz się odpowiednio do zawodów. Wkręciłeś się na 100%! 


Zawody  

Samo bieganie podczas treningów już nie wystarcza. Chcesz więc wystartować w zawodach,  stanąć na starcie i poczuć tę adrenalinę. Kiedy to się ziszcza jesteś pełen entuzjazmu. Po dobiegnięciu na metę, gdy wręczają ci medal czujesz dumę. Chcesz więcej i dłużej. 


Kontuzja

Być może zacząłeś zbyt szybko i za mocno swoją przygodę biegową. Biegałeś w coraz szybszym tempie i nagle pojawiły się dolegliwości. Okazuje się, że zapomniałeś o  rozgrzewce i rozciąganiu. Twój entuzjazm był tak wielki, że zbagatelizowałeś te elementy treningu, bo liczyło się tylko bieganie. Zachłystnąłeś się spektakularnymi postępami. Teraz trzeba będzie zrobić odpoczynek, żeby ciało się odpowiednio zregenerowało.  


Brak efektów

Nagle po kilku miesiącach biegania podczas kolejnych zawodów nie osiągnąłeś oczekiwanego rezultatu. Wydawało ci się, że będzie ,,życiówka", a tu klops. Progresu nie ma, jest coraz ciężej, a organizm nie chce współpracować tak, jak na początku. Można się załamać i zacząć zastanawiać, czy nie odpuścić tego całego biegania. 


Osłabiony organizm

Trenując coraz mocniej nasze ciało poddawane jest dużym obciążeniom. W pewnym momencie możemy się czuć osłabieni i nawet po odpoczynku ta słabość nie zanika. Być może nie przywiązywałeś uwagi do właściwej diety i regeneracji. Chciałeś tylko biegać w dodatku coraz szybciej.      


Na co ,,świeżak" powinien zwrócić uwagę? 

  • Pamiętaj po co to robisz. Mimo braku wyników warto cieszyć się bieganiem. Niech treningi ciągle sprawiają ci radość. 
  • Twoje ciało potrzebuje specjalnego traktowania przed i po wysiłku. Rozgrzewaj się, rozciągaj, stymuluj i masuj mięśnie. 
  • Relaksuj się i regeneruj ciało. Odpoczynek to też trening.  
  • Zaczynaj powoli. Nie biegaj od razu zbyt szybko i długo. Przyzwyczaj ciało do wysiłku. Przy braku rozsądku kontuzja może wyeliminować cię z biegania na długi czas. 
  • Dbaj o właściwie zbilansowaną dietę. Jedz zdrowo, pij dużo. Na długi bieg weź ze sobą napój izotoniczny lub wodę i energetyczną przekąskę. 
  • Nie przeciążaj organizmu. Na każdy sygnał, ból, osłabienie reaguj natychmiast. Lepiej zrezygnować z treningu, niż doprowadzić do wyczerpania organizmu. 
  • Skupiaj się na technice biegu. Podpatruj bardziej doświadczonych zawodników i pytaj trenerów oraz instruktorów biegania. Dzięki temu twój bieg będzie bardziej efektywny, a ty stracisz mniej energii. 
  • Nie skupiaj się na początku, by za wszelką cenę dorównać innym. Nie stawiaj na to, by biegać od razu szybko. Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowe. Stopniowo zwiększaj obciążenia. 
  • Bądź ciągle jak ,,świeżak". Ciesz się i baw bieganiem, a jednocześnie z respektem i rozsądkiem podchodź do kolejnych wyzwań.


 

Dodane komentarze