17.05.2018
0

Jak zachęcić dziecko do biegania?

Często w środowisku sportowym stosuje się określenie ,,pamięć mięśniowa". Oznacza, to że jeśli ktoś kiedyś trenował jakąś dyscyplinę, to po latach znów będąc aktywny ruchowo, łatwiej znosi wysiłek i związane z nim obciążenia. Mięśnie lepiej się adaptują do trudów, a cały organizm efektywniej regeneruje się po zmęczeniu. Dlatego warto jest ćwiczyć od najmłodszych lat, żeby być w doskonałej formie fizycznej, cieszyć się dobrym zdrowiem oraz odpowiednią kondycją ogólną organizmu. Zachęcajmy zatem swoje pociechy do biegania.

Jak zachęcić dziecko do biegania?

Przykład idzie z góry

Rodzice, którzy regularnie trenują są często zajęci przygotowaniem do zawodów. Trudno jest im skupić się na innych sprawach, kiedy muszą wykonać szybki bieg lub zrobić długie wybieganie. Jednak, żeby zachęcić dziecko do uprawiania sportu warto, żeby przynajmniej od czasu do czasu zabrać je ze sobą na trening. Najlepiej jeśli odbywa się on w jednym miejscu np. na bieżni stadionowej. W takim przypadku możemy razem wykonać trucht, rozgrzewkę, a potem wymyślić dziecku jakieś zadanie biegowe, w czasie kiedy my będziemy wykonywać swój plan. Nasza pociecha może też być naszym asystentem przypominającym o trzymaniu zakładanego tempa lub podającym wodę w przerwie np. interwałów. Przypatrując się rodzicom i uczestnicząc w treningach łatwiej mu będzie ,,połknąć" biegowego bakcyla. 


Wspólny bieg

Nie zawsze przygotowując się do zawodów musimy ściśle trzymać się danego tempa, czy określonej ilości pokonanych kilometrów. Czasami przecież są takie dni, kiedy mniej intensywnie trenujemy np. podczas roztrenowania. Warto wtedy wykonać z dzieckiem  marszobieg lub krótki bieg. Taka wspólna aktywność z naszą pociechą jest nie tylko świetnym momentem na zachęcenie go do biegania. To również dobry czas na rozmowę o jego zainteresowaniach, problemach, czy po prostu na zwykłe pogaduchy o wszystkim. To będzie taka sportowa integracja rodzica z dzieckiem.  


Nie zniechęcać

Często jesteśmy zmęczeni i zwyczajnie nie chce nam się iść na trening. Wypowiadamy wtedy słowa, które mogą zniechęcić dziecko do biegania. Mówimy, że czeka nas ciężki trening, albo że nie mamy ochoty na wysiłek, bo jesteśmy zmęczeni po np. całym dniu pracy. Takie teksty i zachowanie mogą spowodować, że młody człowiek oczami wyobraźni będzie sam siebie widział cierpiącego podczas treningu. Lepiej więc mówić o korzyściach płynących z systematycznego biegania i celach jakie dzięki niemu można osiągnąć. Warto też pokazać, że bieganie wywołuje radość, uśmiech, daje dużo energii i powoduje lepszą formę fizyczną. Zachęcać tak - zmuszać do uprawiania sportu, zdecydowanie nie!   


Trening z innymi dziećmi

Dzieci lubią integrować się z rówieśnikami. Wspólny trening w grupie małych biegaczy może być inspirujący. Widząc innych nasza pociecha łatwiej się motywuje do wspólnego treningu biegowego. W ten sposób mogą zrodzić się nowe przyjaźnie. W grupie rówieśników jest weselej i raźniej. 

Ważną rolę odgrywa też osoba, która prowadzi takie zajęcia. Do trenera potrafiącego zarazić energią i pasją, młody człowiek będzie przychodził z wielką chęcią.   


Najpierw zabawa

Bieganie powinno sprawiać radość. Nie należy w dziecku widzieć od razu olimpijczyka,  który będzie zdobywał medale na sportowych arenach. Młody człowiek przede wszystkim chce spędzać czas z rodzicami i wspólnie się  z nimi bawić. Bieganie jest do tego świetną okazją. Gonitwy, wyścigi, pokonywanie górek i szybkie zbieganie ze szczytów wzniesień, to doskonała okazja do zabawy. Jeśli za bardzo będziemy naciskać na wyniki lub wykonywanie pewnych elementów treningu, to dziecko może się zniechęcić do biegania. Frustrację wywołują też niepowodzenia, dlatego nie należy kłaść bardzo duży nacisk na wynik. Bieganie ma przynosić radość.  


Rywalizacja z rozsądkiem

Dziecko lubi się ścigać z innymi. Rywalizacja pozwala podnosić własne umiejętności i sprawia, że dążymy do wyznaczonego celu. Jednak udział w zawodach wiążą się też z możliwością zajęcia innego miejsca niż te na podium. Warto zatem uzmysławiać to dziecku i nauczyć wyznaczania małych celów oraz tego, że systematyczna praca daje efekty. To, że tym razem się nie udało, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Nie należy używać słowa porażka, a raczej traktować to jak zabawę lub dobrą naukę. Samo ukończenie biegu i  udział w zawodach powinien być czasem radosnym. Warto dziecku pogratulować i być z niego dumny, aby odczuł, że ma w nas wsparcie. Bez względu na zajęte miejsce.

 

Dodane komentarze