30.03.2019
0

Jaka powinna być kurtka dla biegacza?

Dobranie odpowiedniej odzieży na trening, to stały problem wielu osób. Najczęściej dylematy pojawiają się tuż przed wyjściem na powietrze. Zimą obawiamy się przemarznięcia, latem przegrzania, a jesienią i wiosną przewiania oraz przemoczenia. I jak tu żyć? Ważne, żeby na każdą porę roku mieć odpowiednią kurtkę, która sprawi, że trening będzie komfortowy.

Jaka powinna być kurtka dla biegacza?

Ochrona przed zimnem

Biegacze trenują również zimą przy temperaturach minusowych. Dlatego kurtka chroniąca przed mrozem powinna być ocieplana i na tyle długa, żeby dokładnie zasłaniać dolną cześć pleców, aż do pośladków. Niektóre mają ściągacze w pasie, które uniemożliwiają dostanie się do wewnątrz śniegu np. kiedy się przewrócimy lub wpadniemy w zaspę. Taka kurtka powinna chronić również przed opadami i wiatrem. Gdyby było inaczej, to jej posiadacz po kilku kilometrach biegu w deszczu nie mógłby kontynuować treningu, bo byłby cały przemoczony. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kurtki z membraną, czyli materiałem który chroni ciało przed przemarznięciem, ale też posiada właściwości termoaktywne. Najczęściej takie kurtki składają się z dwóch warstw.

Ochrona przed wiatrem

Kurtka zabezpieczająca nas przed podmuchami wiatru nie musi być ocieplana. Jeśli jest chłodno, to pod spód możemy założyć kilka warstw odzieży, czy nawet ciepłą bluzę. Wiatrówka ma przede wszystkim chronić przed przewianiem podczas biegu, a także w czasie postoju, jeśli zaistnieje taka konieczność. Powinna być lekka i wykonana z materiału oddychającego, żeby odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Ważne jest, żeby taka kurtka posiadała kaptur. Najlepiej jeśli będzie miał on specjalny ściągacz lub sznurek, dzięki czemu osłonimy część twarzy i głowę przed wiatrem.  

Ochrona przed opadami 

Treningi wykonuje się bez względu na pogodę. Biegamy podczas deszczu, czy opadów śniegu. Dlatego warto w swojej szafie mieć kurtkę przeciwdeszczową. Jednak czasami możemy bardzo się pocić podczas biegu. Mimo, że takie produkty są wykonane z oddychającego materiału, to jednak nie zawsze na 100% chroni przed zbyt mocnym poceniem się.     

Na co warto zwrócić uwagę

  • Wygodną opcja jest kurtka, która po spakowaniu zajmuje mało miejsca. Można ją wtedy włożyć do plecaka lub nawet do kieszeni spodni. 
  • Przed zakupem kurtki warto sprawdzić czy posiada ona kieszenie. Niektóre mają je umieszczone w tylnej części oraz z przodu. Dobrze jeśli są zapinane na rzepy lub zamki błyskawiczne, co uchroni znajdujące się w niej przedmioty przed wypadnięciem. Kieszenie w kurtce to wygoda, bo lepiej mieć potrzebne rzeczy łatwo dostępne, zamiast sięgać po nie do kieszonek np. w spodniach, czy w bluzie pod kurtką, co stanowi pewien dyskomfort. 
  • Kurtka to wierzchnia warstwa, więc dobrze by było żeby posiadała jak najwięcej elementów odblaskowych za równo z przodu, po bokach, jak i na plecach. Powinny być widoczne z daleka dla kierujących pojazdami, gdyby przyszło nam biegać po zmroku. 
  • Często zawody odbywają się zimą, przy mroźnej i wietrznej pogodzie. Dlatego zawodnicy biegają w kurtkach. To jest jednak dodatkowe obciążenie. Warto więc zwrócić uwagę, by była ona wykonana z lekkiego materiału, a jednocześnie elastycznego, tak by nie krępować ruchów biegacza. 
  • Niektóre kurtki mają ściągacze przy zakończeniu rękawów. Takie rozwiązanie zabezpieczy przed dostaniem się do wewnątrz śniegu i kropel deszczu. 
  • Ciekawym rozwiązaniem na końcu rękawów są otwory na kciuk. Dzięki temu dłoń jest w połowie osłonięta przed zimnym powietrzem i wiatrem. Poza tym materiał bardziej przylega do skóry, a po założeniu rękawiczki wilgoć, czy też śnieg nie dostanie się do wewnątrz. 
  • Ważne, żeby tkanina z jakiego wykonana jest kurtka dawała dobre zabezpieczenie przed  niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a  jednocześnie była elastyczna i zapewniała  biegaczowi komfort przy poruszaniu się w biegu oraz kiedy wykonuje on jakieś ćwiczenia. 
  • Kaptur powinien być ze ściągaczem i zasłaniać jak największą część twarzy. Dobrze też jeśli kołnierz chroni podbródek.

 

Dodane komentarze