12.04.2018
0

Jaki wybrać sprzęt na napoje dla biegaczy?

Często podczas treningu oraz w trakcie zawodów zdarza się, że musimy korzystać z nawadniania organizmu. Dzięki temu dłużej możemy biec w zakładanym tempie, wolniej odczuwamy skutki zmęczenia i nie słabniemy zbyt szybko. Kilka łyków napoju powoduje, że dalej możemy kontynuować pokonywanie wielu kilometrów. Picie jest bardzo ważne zwłaszcza podczas treningu przy wysokich temperaturach powietrza. Należy o tym pamiętać w okresie letnim.

Jaki wybrać sprzęt na napoje dla biegaczy?

Butelka lub bidon do biegania

Jeśli biegamy np. na stadionie lub parkowej pętli, to możemy ze sobą zabrać bidon, czy nawet zwykłą butelkę, do której nalejemy napój izotoniczny lub wodę. Bez obawy zostawimy ją w widocznym miejscu i w każdej chwili z niej skorzystamy. Najważniejsze, że podczas biegu nie będzie nam zawadzała. 
Z niektórymi bidonami można biegać trzymając je w ręku, gdyż są do tego przystosowane. Mają specjalny uchwyt wyprofilowany do dłoni tak, by z niej nie wypadał. Jednak bieganie w ten sposób zaburza nieco rytm i obciąża jedną stronę ciała, przez co traci na tym nasza technika. Warto też pamiętać, że takie bidony powinny łatwo się otwierać, nawet podczas szybkiego biegu.  

Pas biodrowy z pojemnikiem

Dobrym rozwiązaniem jest zakup pasa biodrowego, do którego możemy włożyć bidon. Pojemniki na napoje mają różne pojemności w zależności od naszych potrzeb i czasu trwania treningu. W niektórych znajduje się kilka 250 ml bidonów, co daje nam możliwość wyboru. Na dłuższą trasę weźmiemy więcej, a na krótszą możemy zdecydować się np. tylko na jeden pojemnik. Pas daje nam możliwość skorzystania z małych kieszonek. Możemy w nich umieścić klucze od mieszkania lub samochodu, pieniądze, żele energetyczne, czy nawet telefon komórkowy. Niektóre pasy są większe i dają lepsze możliwości przenoszenia przedmiotów, inne natomiast są bardzo wąskie.

Nerka biegowa

Zasada korzystania z tego rodzaju sprzętu na przenoszenie bidonów z piciem jest podobna jak w przypadku pasów biodrowych. Tu jednak kieszonki na pojemniki są dużo większe. Można zabrać ze sobą tylko jeden bidon, dlatego najlepiej korzystać z nerki przy dłuższym wybieganiu. Oczywiście więcej napoju, to większe obciążenie. Kieszonki na dodatkowe przedmioty również są szersze i znacznie pojemniejsze. Zarówno pasy, jak i nerki mają regulowane zapięcia, które pozwalają na dokładne dopasowanie do konkretnej osoby. Materiał, z którego je wykonano nawet przy kontakcie ze skórą, nie podrażnia jej i nie powoduje obtarć. Powinien też być szybkoschnący oraz wodoodporny, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.  

Kamizelka i plecak biegowy

Wielu zawodników nie lubi podczas biegu wyjmować butelki z kieszeni. Tak samo odkręcanie zakrętki w pewnym momencie przy dość dużym zmęczeniu jest też irytujące. Dlatego dla takich biegaczy oraz ultramaratończyków są specjalne kamizelki lub też plecaki. Mają one z tyłu kieszeń na włożenie do niej wypełnionego napojem bukłaka. Pojemnik ten ma różną objętość w zależności od potrzeb i upodobania biegacza. Mogą być litrowe, ale też 3 razy pojemniejsze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zamknięcie bukłaka. Najlepsze są te na specjalną zasuwkę. Zakręcane czasami sprawiają sporo trudności przy zamykaniu. 
Do bukłaka doczepiona jest rurka, z której bezpośrednio można pić wciągając napój. Gdy biegniemy zaczepiamy ją przy rączce plecaka, dzięki czemu nie majta się ona bezładnie. 
Niektóre plecaki i kamizelki z przodu na szelkach mają kieszonki, w których chowa się tzw. flaski, czyli gumowe bukłaki. Zazwyczaj mają one po 750 ml objętości. Nie trzeba ich całkowicie wyjmować, żeby się z nich napić w trakcie biegu. Można sączyć napój nawet jak jest go mało. Jeśli ktoś jednak chce mieć większy komfort podczas picia, to do ustnika bukłaka może dokręcić specjalną plastikową rurkę, które są łatwo dostępne w sprzedaży. Picie wtedy jest łatwiejsze. Oczywiście są również i takie plecaki, w których kieszonki na pojemniki znajdujące się z przodu na szelkach są dużo większe i można w nich umieścić sztywne bidony. 

Taki sprzęt doskonale zdaje egzamin podczas bardzo długich wybiegań, biegów ultra i całodniowych wycieczek. W plecaku znajdują się kieszenie na kurtkę przeciwdeszczową, czy inną niewielką odzież, jedzenie, kanapki, żele, dokumenty oraz różne drobne akcesoria. Niektóre kamizelki posiadają też w wyposażeniu folię NRC, gwizdek, a także paski umożliwiające przytroczenie np. kijków do biegania.
 

Dodane komentarze