23.04.2018
0

Jakie buty do biegania wybrać?

Bieganie jest proste. Zakładamy buty i z entuzjazmem pokonujemy kilometr za kilometrem. Rozpiera nas radość z tego, że możemy tak biec i czuć pęd powietrza. Przemierzamy ulice, leśne ścieżki, parkowe alejki, czy też stadionową bieżnię. Biegniemy radośnie, aż nagle w różnych częściach ciała pojawiają się bóle. To sygnał od organizmu, że coś niedobrego się z nim dzieje. Nasze mięśnie, stawy lub też powięź wysyłają informacje o przeciążeniach i uszkodzeniach. Skąd to się bierze? Jednym z głównych powodów dolegliwości pojawiających się u biegaczy jest problem niewłaściwie dobranych butów. Jakie zatem należy kupić obuwie do biegania?

Jakie buty do biegania wybrać?

Co dzieje się ze stopą podczas biegu?

Podczas biegania stopa z dużą siłą opada na podłoże. Pięta, palce oraz staw skokowy są bardzo mocno obciążane przy lądowaniu. Po chwili następuje wybicie, aby kontynuować ruch. Stopa więc pełni rolę amortyzatora. Jeśli biegacz ma tendencję do przechylania się na jedną ze stron, to powoli będzie dochodziło do wypaczania ruchu oraz uszkodzeń tkanek. Przeciążenia podczas biegu są kilkukrotnie większe niż kiedy maszerujemy. Dlatego ważne jest, aby osoby, które mają tendencję do przechylania stopy na daną stronę miały odpowiednio dobrane obuwie, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji, dolegliwości, przeciążeń oraz wystąpienia przy tym bolesności. Ważne jest po prostu, aby bieg sprawiał radość i przyjemność, a nie powodował uczucie dyskomfortu. 

Przed zakupem butów warto ustalić jaki mamy rodzaj stopy: neutralny (średnie sklepienie stopy), pronacyjny (niskie sklepienie stopy), czy też supinacyjny (wysokie sklepienie stopy). O tym możemy dowiedzieć się w specjalistycznych sklepach dla biegaczy, gdzie wykwalifikowani sprzedawcy określą nasze preferencje.      


Buty dla stopy neutralnej

Prawidłowo podczas biegu zachowuje się stopa neutralna. Najpierw w trakcie wykonywania ruchu przetaczania się od pięty w stronę palców, zaczyna przechylać się do wewnątrz, a następnie na zewnątrz. W ten sposób ciężar ciała rozkładany jest w równy sposób na całej powierzchni stopy. W tym przypadku biegacz nie potrzebuje butów ze specjalnymi wzmocnieniami i stabilizacją. Tu należy dobrać obuwie buty dla stopy neutralnej, ale można również zakupić takie dla supinatorów.  


Buty dla stopy pronującej

Kiedy podczas biegu stopa przechyla się do wewnątrz mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym pronacją. Wyraźnie jest to wtedy widać gdy obserwujemy kostkę. Taki ruch zapewnia stabilizację i jak najlepsze zabezpieczenie amortyzując spadek stopy na podłoże w trakcie biegu. Jest to korzystne, bo siły działające na kończynę są ogromne. Jednak jeśli nie następuje natychmiastowe przetoczenie stopy na zewnątrz, wtedy może dojść do wielu niekorzystnych sytuacji. Nadmierna pronacja prowadzi do uszkodzeń i zmian nie tylko zachodzących w kończynach, ale również w innych częściach ciała np. w kręgosłupie. Buty dla grupy osób dotkniętych tą przypadłością powinny stabilizować wewnętrzną ich część. 


Buty dla supinatorów

Kiedy przy opadaniu na podłoże stopa przechyla się na zewnątrz mówimy o supinacji. Ciało całym swoim ciężarem powoduje ogromny nacisk. Osoby, które mają tendencję do takiego układania stopy często są narażone na kontuzję stawu skokowego. Skręcenie, czy zwichnięcie może skutkować albo krótką bolesnością i szybkim powrotem do treningów lub też nawet kilkutygodniowym rozbratem z aktywnością fizyczną i rehabilitacją kończyny. 

Obuwie należy dobrać w typie dla supinatorów. Osoby mające tendencję do przechylania podczas biegu stopy na zewnątrz mogą też nosić buty przeznaczone dla stóp neutralnych.   


Jak sprawdzić jaką mamy stopę?

Określenie do której grupy należymy nie jest trudne, ani zbyt skomplikowane. Możemy zapytać znajomych i najbliższych, aby obserwowali nas podczas biegu, udać się do sklepu z obuwiem dla biegaczy i zapytać o to doświadczonych sprzedawców lub też wykonać samodzielnie prosty test. W tym celu należy wziąć czystą kartkę papieru w formacie A4. Teraz trzeba zamoczyć stopę w wodzie. Następnie stawiamy ją na kartce papieru. Po zdjęciu stopy przyglądamy się odciskowi. Można go teraz porównać z rysunkami zamieszczonymi poniżej.


Stopa neutralnaStopa pronującaStopa supinująca


 

Dodane komentarze