21.04.2018
0

Kije do biegania

Widok zawodników biegających z kijkami do Nordic Walking już nikogo nie dziwi. Nawet na nizinach można spotkać osoby, które korzystają z tego sprzętu przygotowując się do startów w biegach górskich lub ultramaratonach. Kije po prostu pomagają przy pokonywaniu szczytów, a niektórzy używają ich nawet zbiegając ze stromych wzniesień.

Kije do biegania

Ten kto korzystał z ,,badyli" podczas zawodów w górach wie jak są przydatne. Odciążają mięśnie nóg,  stawów kolanowych, kręgosłupa, pozwalają na szybsze dotarcie na szczyt wzgórza oraz stabilizują pozycję na nierównych i zdradliwych podejściach. Od właściwego doboru kijów do biegania zależy nasz komfort podczas używania ich na treningu, czy zawodach. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę decydując się na taki zakup. 


Waga i wytrzymałość

Jakość wykonania kijów przekłada się na cenę. Dlatego jeśli ktoś chce używać ich do biegów na pofałdowanym terenie, ale tam gdzie nie ma dużych przewyższeń i długich ciągnących się nawet przez kilka kilometrów podejść, to może wybrać tańszą opcję. Natomiast osoby, które decydują się biegać w górach, do tego w terenie skalistym lub po gołoborzu, powinny  postawić na jakość. 

Ważną kwestią jest wybór takiego kija, który będzie wytrzymały. Należy go dobrać odpowiednio do swojej wagi. Osoba o sporej wadze i gabarytach nie musi bardzo zwracać uwagę na lekkość kijów, a raczej na to, żeby wytrzymały obciążenie. Te o przekroju okrągłym są nieco mniej odporne na zniekształcenia i pęknięcia od eliptycznych. 

Jeśli chodzi o wagę, to bardzo lekkie są takie wykonane z włókna węglowego (carbon). Nie wyginają się, ale pod dużym naciskiem mogą nie wytrzymać obciążenia i ulec złamaniu. Kije z aluminium mogą niestety się odkształcić, co wypaczy układ doboru wysokości, a poza tym posługiwanie się takim sprzętem może być po prostu mało bezpieczne dla zachowania równowagi. Można kupić też sprzęt wykonany z połączenia aluminium i carbonu.     


Rodzaj

Najbardziej praktyczne są kije z regulowaną długością. Wchodzenie pod stromą górę jest zupełnie inne niż bieg po płaskim lub delikatnie nachylonym terenie, nie mówiąc już o zbiegach. Do każdego z tych elementów potrzebna jest inna długość kija ze względu na komfort poruszania się. 

Sprzęt, który daje się złożyć do małych rozmiarów będzie można włożyć do plecaka. Dzięki temu odciążymy ręce.  

Kije są składane teleskopowo lub też połączone linką. Oczywiście można też kupić sprzęt jednoczęściowy, jednak jest on mało praktyczny, gdyż w pełni daje się wykorzystać tylko na terenie o nachyleniu dostosowanym do jego stałej długości. 

Posiadacze kijów połączonych linką nie muszą martwić się, że poszczególne części gdzieś im wypadną. Najczęściej kije składane są na 3 lub 4 części. Ważną kwestią jest system mocowania poszczególnych fragmentów. Nie może się zacinać. Poszczególne części powinny łatwo się odkręcać i zakręcać. Nie mogą też podczas użytkowania nagle same się złożyć. 


Rączki

Rękojeść powinna być wyprofilowana tak, aby użytkownik miał pełen komfort podczas użytkowania. Rączka może być wykonana z korka, plastiku, powleczona gumą lub też obszyta szybko schnącą tkaniną. Najlepszymi uchwytami znajdujące się przy rękojeści, w które wkłada się dłoń są szerokie parciane taśmy. Można je oczywiście regulować w zależności od potrzeb użytkownika. Jeśli ktoś wybierze model z rękawiczkami, które w trakcie biegu można odczepić od rękojeści, to warto zwrócić uwagę na to, żeby łatwo wysuwały się z zatrzasku.     


Zakończenia spodów

Górskich biegaczy interesuje to, żeby groty były wytrzymałe. Nie mogą być zbyt ostre, bo przecież nie chcemy, żeby zbyt mocno wchodziły w ziemię. Zakończenia powinny być  odporne na różnego rodzaju nawierzchnie, zwłaszcza skały i kamienie. Jeśli będziemy biegali po terenie, gdzie podłoże spowoduje dużą ścieralność końcówek, to warto zaopatrzyć się w takie kije, w których można je wymienić na nowe.  

Gdy poruszamy się po asfalcie, kostce brukowej, polbruku lub betonowym podłożu, to wtedy na końcówki zakładamy gumowe ,,stopki". W niektórych modelach można też założyć plastikowe kółka, takie jakie występują przy kijach narciarskich, co ułatwia poruszanie się po zaśnieżonym podłożu.


 

Dodane komentarze