02.08.2018
0

Magia biegania po lesie

Czasami człowiek po prostu musi się ,,zresetować". Dobrze jest uwolnić głowę od spraw dnia codziennego i obowiązków, które często przytłaczają. Na stres i frustrację wpływa też gwar, zgiełk, miejski hałas, odgłosy jadących samochodów oraz głośna muzyka płynąca niekiedy z mieszkania sąsiadów. Dobrze wtedy jest pobiegać w otoczeniu przyrody, najlepiej w lesie. To jest dopiero odpoczynek. Bieganie w otoczeniu przyrody chwali sobie Jarosław Rowicki, jeden z organizatorów Leśnego Crossu, czyli biegu wokół Rezerwatu Jeziora Długiego niedaleko Łukty w województwie Warmińsko Mazurskim.

Magia biegania po lesie

Koncert za darmo

Na pobieganie po lesie nie warto brać ze sobą słuchawek i sprzętu odtwarzającego. Muzyka jest wokół. Ptaki śpiewają, wiatr szumi, słychać plusk ryb w jeziorze. Las to również dobre miejsce, żeby pobiegać tam razem ze znajomymi.

- Na początku mojego biegania nie wyobrażałem sobie wyjścia bez słuchawek i MP3, ale  wtedy było to ,,klepanie asfaltu"  - opowiada Jarosław Rowicki. - Teraz rytm biegu wyznacza  przyroda. Uwielbiam ciszę lasu, uspokaja mnie. Wiosną i latem jest mnóstwo ,,koncertów"  ptaków, żab i ryku jeleni.   

Leśni mieszkańcy

Zwierzęta leśne coraz bardziej przyzwyczajają się do widoku biegających ludzi. Czasami staną, przypatrzą się, nawet dadzą do siebie podejść dość blisko, a potem znikają gdzieś w gęstwinie drzew i krzewów. To jest ich dom, więc powinniśmy to uszanować. Czasami zdarza się widzieć całe stada, czyli rodziny leśnych mieszkańców. Młode buszują w zaroślach pod czujnym okiem rodziców. Warto od czasu do czasu pobiec rekreacyjnie, joggingowo, żeby zobaczyć takie obrazki. 

- Gdy biegam w lesie, to często trasę przecinają jelenie i sarny - opowiada Jarosław Rowicki. - Kiedyś razem z kolegą znaleźliśmy na ścieżce duże poroże, które na początku wzięliśmy za  gałąź. Dziki nie raz nas spłoszyły. Można też spotkać żmije i inne płazy. Ptactwa jest multum,. Tam gdzie biegam siedlisko ma orzeł. Trzeba uważać na żaby na ścieżkach między rozlewiskami, bo robią sobie tam spacery. 

Rezerwaty przyrody

Często w ostojach przyrody i rezerwatach można spotkać nie tylko zwierzęta, ale również drzewa, które olśniewają majestatem. Bieganie w takich okolicznościach przyrody jest jak wyprawa do magicznej krainy. Ma się wrażenie ze zaraz zza drzewa wyjdzie jakaś bajkowa postać, a my przeżyjemy niesamowitą przygodę. Czujemy się jak goniec, który ma do wykonania jakąś ważną misję. 

- W rezerwacie Jeziora Długiego teren zmienia się jak w kalejdoskopie - zachwyca się Jarosław Rowicki. - Są utwardzone, szutrowe drogi, plażowy piasek na podbiegach i leśne ścieżki. Jak jest deszczowo to i błota nie brakuje. Trasy prowadzą wśród dębowych starodrzewów, które są pomnikami przyrody. Występują tu też słynne na cały świat  Sosny Taborskie.     

Medytacja

Szum wiatru, plusk ryb w jeziorze, kumkające żaby i świergocące ptaki wprowadzają biegacza w spokojny nastrój. Podczas przemierzania wielu kilometrów w środowisku leśnym można wiele rzeczy poukładać sobie w głowie. Taka wewnętrzna medytacja odstresowuje i pozwala zajrzeć w głąb siebie. Inaczej wtedy patrzymy na problemy i sytuacje życiowe, które wydawały się wcześniej trudne do rozwiązania. Przyroda wpływa kojąco na umysł i duszę biegacza. W leśnej głuszy nie tylko wykonamy solidny trening, ale też odetchniemy psychicznie.   

Dzicz

Nieskalane przemysłem i spalinami tereny są na wagę złota. W lesie mamy szansę na odcięcie się choć na jakiś czas, od miejskiego zgiełku. Ten świat jest prostszy, ma swój niepowtarzalny klimat i zupełnie inne jest tu postrzeganie naszej codziennej rzeczywistości. Warto ,,zanurzyć się" się w tę atmosferę podczas spokojnego, relaksacyjnego biegu. Odgłosy przyrody uspokajają, relaksują i wpływają na nasz dobry nastrój. 

Leśne bieganie to przygoda, bo przecież nie wiadomo co czeka nas za zakrętem lub na szczycie wzniesienia. Możemy odkryć nagle jakąś polanę, na której aż chce się zatrzymać i pooddychać świeżym powietrzem. Warto po raz kolejny wracać do lasu i biegać tu żeby delektować się atmosferą. To jest po prostu magia!

 

Dodane komentarze