23.04.2018
0

Odzież kompresyjna dla biegaczy

Systematyczne pokonywanie wielu kilometrów, często skutkuje tym, że pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej mikrourazy. Mięśnie podczas biegu są mocno obciążane, a na domiar złego pojawiają się bóle w różnych miejscach naszego ciała. Zatem regeneracja po treningu i zawodach ma ogromne znaczenie. Mięśnie potrzebują stymulacji oraz odbudowy. Jednak nie tylko po zakończeniu ćwiczeń jest to istotne. Ważne jest także, żeby w trakcie wysiłku można im było to zapewnić. Taka możliwość istnieje dzięki odzieży kompresyjnej. Na czym to polega?

Odzież kompresyjna dla biegaczy

Działanie odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna jest wykonana z materiałów, które dość elastycznie opinają dany fragment ciała. Uciskają skórę przez co powodują, że krew zaczyna lepiej krążyć. Dzięki temu do obolałych tkanek, które np. ulegają mikrourazom, jest szybciej dostarczany tlen oraz potrzebne ludzkiemu ciału składniki odżywcze. Skutkiem tego naczynia szybciej się odbudowują i efektywniej wracają do wcześniejszej sprawności i właściwego  funkcjonowania. Po ciężkim treningu zawodnik mniej odczuwa ból, a dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe. Po prostu kwas mlekowy wydzielający się przy szybkim biegu jest łatwiej usuwany z organizmu. Odzież kompresyjna ma też za zadanie zabezpieczenie mięśni przed skutkami  dolegliwości wynikających ze wstrząsów i efektu opadania na podłoże podczas pokonywania wielu kilometrów. 


Rodzaje odzieży kompresyjnej


Skarpetki i opaski kompresyjne na nogi

Ten element biegowego stroju najbardziej jest widoczny właśnie u biegaczy. Skarpetki i opaski mają za zadanie trzymać łydkę w uścisku. Stosowane są zarówno przez biegaczy biorących udział w zawodach na 5, czy 10 kilometrów, jak też tych, którzy startują w ultramaratonach. Skarpetki sprawdzają się także jako odzież postartowa w regeneracji kończyn dolnych np. w trakcie podróży. Natomiast opaski powinno się używać tylko podczas zawodów.    


Opaski kompresyjne na uda

Kompresja może być zastosowana nie tylko dla dolnej części nóg, ale również żeby wspomóc jej górne partie. Często to właśnie mięśnie ud są bardzo obciążane podczas biegania. Zwłaszcza jeśli teren jest pagórkowaty o dużym stopniu przewyższenia. Podczas górskich zawodów najbardziej na dolegliwości i bolesność narażone są mięśnie czworogłowe (przednie) oraz dwugłowe (tylnie).  


Rękawki kompresyjne

Biegacz nie tylko pracuje nogami. Podczas przemierzania wielu kilometrów w wahadłowej pracy kończyn udział biorą również ręce. Nadają one odpowiedni rytm, wpływają na szybkość biegu, technikę oraz stabilizują postawę. Ich wysiłek jest również duży. Dlatego rękawki kompresyjne mają za zadanie wspomóc pracę mięśni i odpowiednio je dotlenić. Podczas biegu ręce praktycznie cały czas są zgięte w łokciach, czyli utrzymywane w jednej pozycji. Potrzebują więc stałej stymulacji i odpowiedniego ukrwienia. 


Koszulki kompresyjne

Podczas biegu pracują mięśnie nie tylko nóg i rąk, ale także klatki piersiowej, brzucha, obręczy barkowej oraz kręgosłupa. Od ich funkcjonowania zależy jakość wykonanego treningu i jego efektywność. Wyprostowana postawa i sprawnie funkcjonujące partie mięśniowe górnej części naszego ciała mają wpływ na właściwą technikę biegu. Warto więc pobudzać je do działania przez noszenie koszulek kompresyjnych, które występują zarówno na krótki, jak i długi rękaw.  


O zaletach trenowania w odzieży kompresyjnej każdy biegacz powinien przekonać się sam. Przy zakupie jednak warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz skuteczność działania. Właściwie dobrana odzież skutkuje mniejszym zmęczeniem, szybszym procesem regeneracyjnym oraz mniejszą bolesnością w różnych partiach ciała po mocnym wysiłku. Odzież kompresyjna posiada również właściwości termoaktywne, przez co zapewnia swoim użytkownikom duży komfort. Oczywiście należy właściwie ją dobrać do danej sylwetki, gdyż przy wyborze zbyt małego rozmiaru ucisk może powodować szkodliwe skutki dla użytkownika.

 

Dodane komentarze