05.10.2018
0

Stabilizator na kolano – jaki model wybrać?

Prawie każdy, kto regularnie uprawia sport, nabawił się kontuzji. Kontuzją może być zwichnięcie stawu lub lekkie stłuczenie, ale także poważne złamania, przy których należy uczęszczać na rehabilitację, żeby wrócić do pełnej sprawności. To zwykle przy tego typu urazach fizjoterapeuci zalecają noszenie stabilizatora.

Stabilizator na kolano – jaki model wybrać?

Niektóre sporty, głównie opierające się na bieganiu, bardzo obciążają kolana – niektórzy nawet przy lekkim bólu lub po przebytej kontuzji wolą się zabezpieczyć i założyć stabilizator, który ochroni ich stawy – mówi ekspert z serwisu Elektrostymulatory.net, oferującego między innymi stabilizator na kolano ANAFORM. – Każdy stabilizator należy dobrać pod indywidualne potrzeby użytkownika, dlatego nigdy nie zaleca się pożyczanie stabilizatorów czy ściągaczy od innych osób.


Stabilizatorów na rynku jest kilka. Najpopularniejsze to: opaska bezszwowa, ściągacz kolana, stabilizator siatkowy oraz stabilizatory neoprenowe. Opaski bezszwowe, które można kupić w prawie każdej aptece, chronią kolana głównie przed urazami z zewnątrz oraz utrzymują odpowiednią temperaturę w okolicy stawu – nie zabezpieczają one jednak kolana zbyt dobrze. Opaski zwykle poleca się przy lekkich skręceniach lub do nadwyrężeń stawów, a nie do poważniejszych kontuzji. Do tego służą na przykład ściągacze kolana, których używa się w celach rehabilitacyjnych. Ściągacze nie tylko zmniejszają obciążenie, wywierane na staw, ale również stabilizują go. Jednak do poważniejszych kontuzji zaleca się stosowanie stabilizatorów siatkowych – zwykle zakłada się je, gdy ból jest dość mocny lub doszło do osłabienia więzadeł. Często używa się ich po przebytej już rehabilitacji. Stabilizatory siatkowe są nieco droższe, jednak są bardzo przewiewne, dzięki czemu idealnie nadają się na upalne pory roku. Dodatkowo nie utrudniają zginania nogi, co przekłada się na możliwość kontynuowania treningów.


Ostatnim rodzajem stabilizatorów są stabilizatory neoprenowe, które nie tylko zapewniają wzmocnienie stawu, ale również zmniejszają bóle, spowodowane przeciążeniem stawu. Dodatkowo pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w okolicy kolana, a także zapewniają odpowiednią ochronę rzepki. Dostępne są w przystępnych cenach, nie powodują „marszczenia się” materiału podczas chodzenia i treningów, a także doskonale przylegają do ciała.


Jak wybrać stabilizator na kolano?

Przede wszystkim zwróć uwagę na przewiewność materiału, a także na stopień przylegania do ciała i usztywnienia stawu. W zależności od rodzaju kontuzji możesz wybrać mniej lub bardziej usztywniające stabilizatory. Pamiętaj, że nie może on utrudniać Ci codziennego życia. Oprócz tego zwróć uwagę na dodatkową cechę stabilizatora, którą jest stabilizacja rzepki. Zawsze jednak taki zakup należy wcześniej skonsultować z fizjoterapeutą, który bez problemu powinien doradzić Ci dopasowany do Twoich potrzeb stabilizator. W innym przypadku możesz sobie poważnie zaszkodzić. Pamiętaj także o odpowiednim doborze rozmiaru – zbyt ciasny stabilizator może spowodować obrzęk i utrudnić dopływ krwi do stawu, a zbyt luźny nie usztywni kolana.


Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://elektrostymulatory.net/


 

Dodane komentarze